Nowelizacja ustawy wiatrakowej – liberalizacja czy restrykcje?

Nowelizacja ustawy wiatrakowej, mająca na celu odblokowanie inwestycji w farmy wiatrowe, budzi kontrowersje wśród różnych ministerstw. Ministerstwo Rolnictwa sprzeciwia się liberalizacji przepisów, podczas gdy resorty Kultury i Infrastruktury proponują dodatkowe ograniczenia dotyczące lokalizacji turbin wiatrowych w pobliżu zabytków i dróg.

Ministerstwo Rolnictwa wyraża obawy, że liberalizacja przepisów może negatywnie wpłynąć na tereny rolnicze, podczas gdy Ministerstwo Kultury postuluje zwiększenie odległości wiatraków od zabytków, aby chronić dziedzictwo kulturowe. Z kolei Ministerstwo Infrastruktury sugeruje wprowadzenie minimalnych odległości turbin od dróg, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników infrastruktury drogowej.

Odblokowanie inwestycji w farmy wiatrowe było jedną z kluczowych obietnic rządu Donalda Tuska. Jednakże, mimo deklaracji, projekt nowelizacji nie wyszedł poza etap prac rządowych w 2024 roku. Planowane rozpatrzenie projektu przez Stały Komitet Rady Ministrów 9 stycznia 2025 roku może przyspieszyć proces legislacyjny, ale różnice zdań między ministerstwami mogą go skomplikować.

Wpływ na sektor energetyczny

Branża energetyczna z niecierpliwością oczekuje na zmiany w ustawie, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym. Jednakże, proponowane przez różne ministerstwa restrykcje mogą ograniczyć potencjalne lokalizacje dla nowych inwestycji, co z kolei może wpłynąć na tempo rozwoju sektora OZE w Polsce.

Perspektywy na przyszłość

Jeśli rządowi uda się osiągnąć kompromis między liberalizacją a wprowadzeniem niezbędnych ograniczeń, nowelizacja ustawy wiatrakowej może stać się impulsem dla rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Jednakże, brak porozumienia i przedłużające się prace legislacyjne mogą opóźnić realizację inwestycji, co z kolei może wpłynąć na zdolność Polski do osiągnięcia celów klimatycznych i energetycznych w najbliższych latach.

Magdalena Chajzler

Od kilkunastu lat działam jako redaktorka i wydawczyni portali internetowych. Piszę przede wszystkim dla branży agro, a także o biznesie, gospodarce, OZE i TSL. Jestem specjalistką prawa administracyjnego i samorządowego oraz rolnictwa. Interesują mnie zagadnienia związane z rolnictwem regeneratywnym, pszczelarstwem, aspekty ekonomiczne i historia rolnictwa.

Posty powiązane

VII Europejskie Forum Rolnicze – kluczowe tematy i wyzwania dla rolnictwa w 2025 roku

26–27 marca 2025 roku odbędzie się VII Europejskie Forum Rolnicze – jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowanych sektorowi rolnemu w Polsce i Europie. Podczas tegorocznej edycji eksperci, decydenci polityczni, przedstawiciele branży…

Czytaj dalej
Europejskie Forum Rolnicze 2025 – Innowacje i wyzwania dla przyszłości rolnictwa

W dniach 26-27 marca 2025 roku ZEN.COM Expo Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego (dawniej G2A Arena) stanie się centrum dyskusji o przyszłości sektora rolno-spożywczego. Liderzy branży, rolnicy, producenci i przetwórcy, eksperci…

Czytaj dalej

Na czasie

VII Europejskie Forum Rolnicze  – kluczowe tematy i wyzwania dla rolnictwa w 2025 roku

Dopłaty do hodowli świń. Ostrożność ministra Siekierskiego wobec wsparcia finansowego

Dopłaty do hodowli świń. Ostrożność ministra Siekierskiego wobec wsparcia finansowego

USA zawieszają dotacje na zielone rolnictwo

USA zawieszają dotacje na zielone rolnictwo

Reforma budżetu UE po 2028 roku. Koniec niezależnego finansowania rolnictwa?

Reforma budżetu UE po 2028 roku. Koniec niezależnego finansowania rolnictwa?

Ekoschematy 2025 – obszary z roślinami miododajnymi

Ekoschematy 2025 – obszary z roślinami miododajnymi

Dobrostan zwierząt a dopłaty bezpośrednie – nowe wymogi dla rolników

Dobrostan zwierząt a dopłaty bezpośrednie – nowe wymogi dla rolników